Enne, kui võtad grifooni

Miks on vaja oma uuele neljajalgsele sõbrale “pabereid” ehk tõutunnistust?

Olen veendunud, et igas peres võib vahel olla läbi käinud mõte – kui äkki võtaks koera? Natukene seedimist, arutamist pereringis, ootusärevuses laps – otsustatud!

Kutsikavõtt on elevust tekitav sündmus kõigile. Väikesed koerad väga populaarsed, sellega seoses on moodi läinud ka grifoonid – armsad ja nösuninad, mitte suured ja sobivad väga hästi korterisse ja lastega peredesse.
Üldlevinud arvamus on kahjuks see, et „me tahame lihtsalt sõpra, pabereid pole vaja!“ Mis see „paber“ siis ikkagi on ja miks seda koguaeg toonitatakse, mis ohud on kärsitu otsuse tegemisel ja mis kõik võib valesti minna?

Kohe ja soodsalt!
Järgmine mõte on sageli selline “Me tahame kutsikat kohe, nüüd ja praegu, ning võimalikult odavalt”. Otsing algab: kõige levinumad portaalid Eestis on Okidoki, Kuldne börs ja Soov.

Kuid siinkohal võtaks korraks aja maha. Sellepärast, et koeravõtt muudab elu väga oluliselt ning pikaks ajaks.

Suur ohumärk on “kasvatajad”, kes ei luba oma koju kutsikaga tutvuma. Müüja jutt võib tunduda veenev ja usaldusväärne, kuid midagi peab seal olema kahtlast, kui Sa ei saa minna kutsikaga tutvuma ja kohtuma tema ema ning õdede/vendadega. “Kasvataja” toob sulle kutsika näha kaubanduskeskuse parklasse, tanklasse või kuskile mujale. Ometi Sind see siiski ei heiduta, kuna kutsikas maksab vähe ja Sa tahad teda kohe?

Külastades kasvatajat, kelle juures kutsikad elavad viletsates tingimustes, hakkab Sul pisikestest kahju ja tahad “päästa” sellest olukorrast vähemalt ühe neist. Tundub õilis plaan, aga pole seda mitte. Kahjuks sellega teed Sa ruumi järgmistele kutsikatele ja liiga nende emale, keda kasutatakse poegimismasinana ja paaritatakse igal jooksuajal, andmata talle võimalust taastuda.

Kui koera-teema on paljudele võõras, siis paremaks mõistmiseks tõmbame paralleele uue auto või eluaseme soetamisele. Näiteks kui auto müüja pakub sulle uhiuut BMW-d kõigest 500 euroga, siis enamasti tundub see päris kahtlane ja tekitab küsimuse, mis sellel autol viga on, et see nii odav on.

Või kui oled soetamas omale eluaset, millest saab Sinu kodu järgmiseks paarikümneks aastaks, siis valid väga hoolikalt, käid vaatamas ja uurid tausta igatpidi.
Ka kutsikas tuleb Sinu ellu samamoodi 13-15 aastaks, aga selle otsuse tegemisel saavad määravaks emotsioonid („nii nummi!“ või „kahju pisikesest“) ja soodne hind („meil neid pabereid pole vaja, ehk saaks odavamalt?“)
Liiga tihti tekib olukordi, kus läbimõtlemata otsuse tulemusena viid koju haige kutsika. Kurvemal juhul lahkub väike sõber peagi vikerkaare taha ning kokkuvõttes põhjustab „säästukutsikas“ tervele perele tohutut hingevalu.

Paber ehk tõutunnistus
“Paber” ehk tõutunnistus tõendab, et oled saanud omale just selle tõu, mida soovisid. Tagab, et pisikene grifoon ei kasva sulle põlvekõrguseks ning ka tema iseloom on tõupärane.
Korralik kasvataja on valmis pakkuma igakülgset abi kutsika kasvatamisel, kogu tema elutsükli jooksu. Kutsikaid külastades saad Sa veenduda, et ta kasvab ideaalses keskkonnas koos hoolitsetud perekonnaga.

Kutsikaga kaasnev “paber” ehk tõutunnistus maksab Eesti Kennelliidu kasvatajatele vaid €15. Mitte €150 ega €200.

Miks siis maksavad paberitega kutsikad oluliselt rohkem? Kui süveneda, siis saavad selgeks ka põhjused, millest kujuneb kõrgem hind.
Kasvataja on teinud hea pesakonna saamise nimel kõvasti tööd,  enamasti rahvusvahelist koostööd teiste kasvatajatega, kes kõik on panustanud kutsikate eelkäijatesse nii aega, teadmisi kui ka raha. Kutsika vanemad on käinud näitustel, läbinud terviseuuringud, nende omanikud on korralikult läbi mõelnud kahe koera paarituse, et vältida edasi kanduvaid haiguseid ja maandada riske. Kutsikad kasvavad heades tingimustes, nendega tegeletakse, neid söödetakse kvaliteetse toiduga ja enne oma uutesse peredesse minekut tehakse neile kõik vajalikud veterinaarsed protseduurid.

Kui midagi on arusaamatu, ära karda küsida – vaid sedasi õpid. Pöördu julgesti tõuühingu poole – klubisse koondunud inimesed on oma tõu fanaatikud, kes aitavad Sind suure südamega ja annavad endast parima, et rõõm uuest pereliikmest kestaks võimalikult kaua 🙂

Loe lisaks:
Tõutunnistus ja selle kohta levivad müüdid.
Enne kui ostad koera.
Mis on sinu odava “tõukoera” või “tõukassi” tegelik hind?
Kui võtad looma, uuri tausta!